Oscar winners 2018: The list(第90届奥斯卡获奖名单中英)

The Oscars 2018 | 90th Academy Awards

Oscar winners 2018: The list

BEST PICTURE 最佳影片

CALL ME BY YOUR NAME 《请以你的名字呼唤我》

DARKEST HOUR 《至暗时刻》

DUNKIRK 《敦刻尔克》

GET OUT 《逃出绝命镇》

LADY BIRD 《伯德小姐》

PHANTOM THREAD 《霓裳魅影》

THE POST 《华盛顿邮报》

获奖! – THE SHAPE OF WATER 《水形物语》

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI 《三块广告牌》

=============================

ACTOR IN A LEADING ROLE 最佳男主角

Timothe?e Chalamet CALL ME BY YOUR NAME 提莫西·查拉梅《请以你的名字呼唤我》

Daniel Day-Lewis PHANTOM THREAD 丹尼尔·戴-刘易斯《霓裳魅影》

Daniel Kaluuya GET OUT 丹尼尔·卡卢亚《逃出绝命镇》

获奖! – Gary Oldman DARKEST HOUR 加里·奥德曼《至暗时刻》

Denzel Washington ROMAN J. ISRAEL, ESQ. 丹泽尔·华盛顿《罗曼先生,你好》

=============================

ACTRESS IN A LEADING ROLE 最佳女主角

Sally Hawkins in THE SHAPE OF WATER 莎莉·霍金斯《水形物语》

获奖! – Frances McDormand THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI 弗兰西斯·麦克多蒙德 《三块广告牌》

Margot Robbie I, TONYA 玛歌特·罗比《我,花样女王》

Saoirse Ronan LADY BIRD 西尔莎·罗南《伯德小姐》

Meryl Streep THE POST 梅丽尔·斯特里普《华盛顿邮报》

=============================

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE 最佳男配角

Willem Dafoe THE FLORIDA PROJECT 威廉·达福《佛罗里达乐园》

Woody Harrelson THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI 伍迪·哈里森《三块广告牌》

Richard Jenkins THE SHAPE OF WATER 理查·詹金斯《水形物语》

Christopher Plummer ALL THE MONEY IN THE WORLD 克里斯托弗·普卢默《金钱世界》

获奖! – Sam Rockwell THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI 山姆·洛克威尔《三块广告牌》

=============================

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE 最佳女配角

Mary J. Blige MUDBOUND 玛丽·布莱姬《泥土之界》

获奖! – Allison Janney I, TONYA 阿丽森·詹尼《我,花样女王》

Lesley Manville PHANTOM THREAD 莱丝利·曼维尔《霓裳魅影》

Laurie Metcalf LADY BIRD 劳里·梅特卡夫《伯德小姐》

Octavia Spencer THE SHAPE OF WATER 奥克塔维亚·斯宾瑟《水形物语》

=============================

ANIMATED FEATURE FILM 最佳动画长片

THE BOSS BABY 《宝贝老板》

THE BREADWINNER 《养家之人》

获奖! – COCO 《寻梦环游记》

FERDINAND 《公牛历险记》

LOVING VINCENT 《至爱梵高》

=============================

CINEMATOGRAPHY 最佳摄影

获奖! – BLADE RUNNER 2049 《银翼杀手2049》

DARKEST HOUR 《至暗时刻》

DUNKIRK 《敦刻尔克》

MUDBOUND 《泥土之界》

THE SHAPE OF WATER 《水形物语》

=============================

COSTUME DESIGN 最佳服装设计

BEAUTY AND THE BEAST 《美女与野兽》

DARKEST HOUR 《至暗时刻》

获奖! – PHANTOM THREAD 《霓裳魅影》

THE SHAPE OF WATER 《水形物语》

VICTORIA & ABDUL 《维多利亚与阿卜杜勒》

=============================

DIRECTING 最佳导演

DUNKIRK 克里斯托弗·诺兰《敦刻尔克》

GET OUT 乔丹·皮尔《逃出绝命镇》

LADY BIRD 格蕾塔·葛韦格《伯德小姐》

PHANTOM THREAD 保罗·托马斯·安德森《霓裳魅影》

获奖! – THE SHAPE OF WATER 吉尔莫·德尔·托罗《水形物语》

=============================

DOCUMENTARY (FEATURE) 最佳纪录长片

ABACUS: SMALL ENOUGH TO JAIL 《国宝银行:小到足以进监狱》

FACES PLACES 《脸庞,村庄》 ???

获奖! – ICARUS 《伊卡洛斯》

LAST MEN IN ALEPPO 《阿勒波最后一个人》

STRONG ISLAND 《强岛》

=============================

DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT) 最佳纪录短片

EDITH+EDDIE 《埃迪和伊迪丝》

获奖! – HEAVEN IS A TRAFFIC JAM ON THE 405 《天堂堵塞》

HEROIN(E) 《女英雄》

KNIFE SKILLS 《刀工》

TRAFFIC STOP 《交通站》

=============================

FILM EDITING 最佳剪辑

BABY DRIVER 《极盗车神》

获奖! – DUNKIRK 《敦刻尔克》

I, TONYA 《我,花样女王》

THE SHAPE OF WATER 《水形物语》

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI 《三块广告牌》

=============================

FOREIGN LANGUAGE FILM 最佳外语片

获奖! – A FANTASTIC WOMAN 《普通女人》

THE INSULT 《羞辱》

LOVELESS 《无爱可诉》

ON BODY AND SOUL 《肉与灵》

THE SQUARE 《自由广场》

=============================

MAKEUP AND HAIRSTYLING 最佳化妆&发型设计

获奖! – DARKEST HOUR 《至暗时刻》

VICTORIA & ABDUL 《维多利亚与阿卜杜勒》

WONDER 《奇迹男孩》????

=============================

MUSIC (ORIGINAL SCORE) 最佳原创配乐

DUNKIRK 《敦刻尔克》

PHANTOM THREAD 《霓裳魅影》

获奖! – THE SHAPE OF WATER 《水形物语》

STAR WARS: THE LAST JEDI 《星球大战8:最后的绝地武士》

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI 《三块广告牌》

=============================

MUSIC (ORIGINAL SONG) 最佳原创歌曲

“Mighty River” from MUDBOUND 《泥土之界》

“Mystery Of Love” from CALL ME BY YOUR NAME 《请以你的名字呼唤我》

获奖! – “Remember Me” from COCO 《寻梦环游记》

“Stand Up For Something” from MARSHALL 《马歇尔》

“This Is Me” from THE GREATEST SHOWMAN 《马戏之王》

=============================

PRODUCTION DESIGN 最佳艺术指导

BEAUTY AND THE BEAST 《美女与野兽》

BLADE RUNNER 2049 《银翼杀手2049》

DARKEST HOUR 《至暗时刻》

DUNKIRK 《敦刻尔克》

获奖! – THE SHAPE OF WATER 《水形物语》

=============================

SHORT FILM (ANIMATED) 最佳动画短片

获奖! – DEAR BASKETBALL 《亲爱的篮球》

GARDEN PARTY 《花园派对》

LOU (Walt Disney) 《失物招领》

NEGATIVE SPACE 《负空间》

REVOLTING RHYMES 《反叛童谣》

=============================

SHORT FILM (LIVE ACTION) 最佳真人短片

DEKALB ELEMENTARY 《迪卡尔布小学》

THE ELEVEN O’CLOCK 《11点》

MY NEPHEW EMMETT 《我的外甥艾默特》

获奖! – THE SILENT CHILD 《沉默的孩子》

WATU WOTE/ALL OF US 《我们所有人》

=============================

SOUND EDITING 最佳音效剪辑

BABY DRIVER 《极盗车神》

BLADE RUNNER 2049 《银翼杀手2049》

获奖! – DUNKIRK 《敦刻尔克》

THE SHAPE OF WATER 《水形物语》

STAR WARS: THE LAST JEDI 《星球大战8:最后的绝地武士》

=============================

SOUND MIXING 最佳音响效果

BABY DRIVER 《极盗车神》

BLADE RUNNER 2049 《银翼杀手2049》

获奖! – DUNKIRK 《敦刻尔克》

THE SHAPE OF WATER 《水形物语》

STAR WARS: THE LAST JEDI 《星球大战8:最后的绝地武士》

=============================

VISUAL EFFECTS 最佳视觉效果

获奖! – BLADE RUNNER 2049 《银翼杀手2049》

GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2 《银河护卫队2》

KONG: SKULL ISLAND 《金刚:骷髅岛》

STAR WARS: THE LAST JEDI 《星球大战8:最后的绝地武士》

WAR FOR THE PLANET OF THE APES 《猩球崛起3:终极之战》

=============================

WRITING (ADAPTED SCREENPLAY) 最佳改编剧本

获奖! – CALL ME BY YOUR NAME 《请以你的名字呼唤我》

THE DISASTER ARTIST 《灾难艺术家》

LOGAN 《金刚狼3:殊死一战》

MOLLY’S GAME 《茉莉的牌局》

MUDBOUND 《泥土之界》

=============================

WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY) 最佳原创剧本

THE BIG SICK 《大病》

获奖! – GET OUT 《逃出绝命镇》

LADY BIRD 《伯德小姐》

THE SHAPE OF WATER 《水形物语》

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI 《三块广告牌》